Święcenia diakonatu

Święcenia diakonatu

W dzień uroczystości św. Stanisława wszyscy bracia stanęli na nogi i podjęli się różnych obowiązków; przeżywaliśmy bowiem ważny moment we wspólnocie, którym były święcenia diakonatu dwóch naszych braci – Augustyna i Karola. Jedni z nas przygotowywali refektarz i sale dla gości, inni zajęli się potrzebnymi rzeczami do usprawnienia liturgii, a jeszcze inni ćwiczyli polskie i łacińskie pieśni,... czytaj dalej »

940. rocznica męczeństwa świętego Stanisława

940. rocznica męczeństwa świętego Stanisława

W 1079 roku, 11 kwietnia patron naszej bazyliki, biskup krakowski św. Stanisław, sprzeciwiając się królowi Bolesławowi Śmiałemu i prowadzonej przez niego polityce, poniósł z jego ręki śmierć męczeńską. Niedługo potem został on kanonizowany, a w XX wieku uznany za jednego z głównych patronów Polski. Pod koniec XV wieku ks. Jan Długosz ufundował klasztor na Skałce, który oddał pod opiekę naszemu... czytaj dalej »

Śluby wieczyste

Śluby wieczyste

„Duch Pański nade mną, namaścił i posłał mnie…” – wybrzmiały słowa pieśni w Kaplicy Jasnogórskiej. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego trzech naszych współbraci przyjęło śluby wieczyste uroczyste na Jasnej Górze przed obliczem Matki Bożej. Byli to bracia: Augustyn Turczak-Linsztet, Karol Sudoł i Kazimierz Zieliński. W pełni świadomie postanowili oddać się Bogu na własność i służyć Jemu... czytaj dalej »

Sympozjum naukowe

Sympozjum naukowe

W naszym seminarium w ubiegły czwartek odbyło się sympozjum naukowe pt. „Uwierzyć w życie”, które skupiało się wokół treści encykliki „Humanae Vitae” papieża Pawła VI. Program wykładów o tematyce teologiczno-pastoralnej obejmował sześć konferencji. Po otwarciu wydarzenia przez o. Grzegorza Zakrzewskiego, prefekta studiów i krótkiej przemowie o. Grzegorza Prusa, rektora seminarium, jako... czytaj dalej »

Przyjęcie posług

Przyjęcie posług

We wtorek zgromadziliśmy się na popołudniowej Mszy Świętej, aby uczcić uroczystość św. Józefa i jednocześnie otoczyć modlitwą współbraci, którzy w czasie liturgii przyjmowali posługi lektoratu i akolitatu. Od tego dnia lektorzy oficjalnie zostali wezwani przez Kościół do proklamowania słowa Bożego, a akolici zobowiązani do pomagania kapłanom przy szafowaniu Ciałem i Krwią Chrystusa oraz... czytaj dalej »

Stacja Skałka!

Stacja Skałka!

W poniedziałek naszą wspólnotę seminaryjno-skałeczną odwiedził ks. abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył wieczornej Eucharystii o godzinie 19:00. Powodem jego wizytacji było to, że nasza bazylika została wyznaczona jako jeden z kościołów stacyjnych, które biskupi archidiecezji krakowskiej odwiedzają w okresie Wielkiego Postu i sprawują w nich Msze Świętą. W tym samym dniu papież... czytaj dalej »

zobacz całe archiwum