Sesja, sesja i po sesji!

Sesja, sesja i po sesji!

Od 27.01 do 07.02 trwała sesja, w której dzielnie uczyliśmy się i pokonywaliśmy wszystkie egzaminy. Na szczęście wyszliśmy z niej zwycięsko. Teraz możemy rozkoszować się wolnością (od nauki oczywiście) i powoli przymierzać do wyjazdu na Bachledówkę. Ten czas jest również czasem rozłąki, otóż bracia z kursu VI zakończyli już pobyt w seminarium i seminaryjną formację, niebawem wyjadą na swoje... czytaj dalej »

Czy grzech to przeżytek? Sympozjum naukowe

Czy grzech to przeżytek? Sympozjum naukowe

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na sympozjum naukowe pt. Czy grzech to przeżytek? Refleksja egzystencjalno-teologiczna; odbędzie się ono w naszym seminarium 5 marca tegoż roku o godzinie 9:00 w auli. Spotkanie będzie obejmowało cztery prelekcje oraz panel dyskusyjny, w czasie którego będzie można zadawać pytania i odnieść się do treści konferencji. Sympozjum planowo... czytaj dalej »

Jubileuszowy rok bł. Euzebiusza

Jubileuszowy rok bł. Euzebiusza

Dwudziestego stycznia inaugurowaliśmy rok poświęcony bł. Euzebiuszowi, założycielowi naszej wspólnoty paulińskiej. Dokładnie 750 lat temu odszedł z tego świata do Pana. Za życia nie szczędził trudów w wypełnianiu woli Bożej: opuściwszy wszystko, podjął się życia pustelniczego, gromadził innych eremitów w jedną wspólnotę, budował klasztory, przewodził braciom i usilnie dążył do oficjalnego... czytaj dalej »

Zewnętrzna Uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika 2020

Zewnętrzna Uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika 2020

W niedzielę 19 stycznia oficjalnie zakończyliśmy świętowanie Pawełek, obchodząc zewnętrzną uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Już od wielu lat na ten wyjątkowy dzień prosimy o. Piotr Chojnackiego, opata cystersów w Mogile, aby przewodniczył odpustowej Mszy Świętej w bazylice skałecznej. W homilii przypomniał nam wiele prawd o samym życiu zakonnym. Otóż mówił, że każdy z zakonów ma... czytaj dalej »

Pawełki i styczniowy dzień skupienia 2020

Pawełki i styczniowy dzień skupienia 2020

Od 11 stycznia trwamy w nowennie do św. Pawła Pierwszego Pustelnika (tzw. Pawełki), która ma nas przygotować na zewnętrze obchody uroczystości poświęconej naszemu patriarsze (19 stycznia). Jest to wyjątkowy czas, dlatego że skupia naszą uwagę na najważniejszych paulińskich świętach, przypomina nam o korzeniach wspólnoty paulińskiej i daje nam możliwość duchowej odnowy. Przez te dziewięć dni... czytaj dalej »

Objawienie Pańskie 2020

Objawienie Pańskie 2020

Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary, królowie Szeby i Saby złożą daninę. I oddadzą Mu pokłon wszyscy królowie, wszystkie narody będą Mu służyły. Po raz kolejny Mędrcy ze Wschodu odwiedzili nasze seminarium i konwent na Skałce. W tym roku w ich role weszli: Paweł, Joseph i Dawid – bracia z pierwszych kursów. Była to dobra okazja do uwielbienia Boga za Jego Narodzenie i... czytaj dalej »

zobacz całe archiwum