Święcenia prezbiteratu

Święcenia prezbiteratu

25 maja czterech naszych współbraci przyjęło święcenia w stopniu prezbiteratu. Ogromnie cieszymy się ich szczęściem oraz nową misją, którą poprzez tę łaskę Kościół im powierzył. Uroczysta Msza Święta włączenia ich w stan kapłaństwa odbyła się o godzinie 10:00 na Jasnej Górze, przewodniczył jej metropolita archidiecezji częstochowskiej, ks. abp Wacław Depo. Niemal całą wspólnotą seminaryjną... czytaj dalej »

Majowy dzień skupienia

Majowy dzień skupienia

W czwartek gościliśmy ks. Piotra Koniecznego, kustosza i proboszcza sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie. Prowadził on dla nas przedostatni już dzień skupienia w tym roku akademickim.                 Zanim przedstawił główne treści swoich konferencji, przestrzegł przed podstawowymi pokusami, mogącymi pojawić się w czasie jakichkolwiek rekolekcji, a mianowicie przed: ocenianiem... czytaj dalej »

Święcenia diakonatu

Święcenia diakonatu

W dzień uroczystości św. Stanisława wszyscy bracia stanęli na nogi i podjęli się różnych obowiązków; przeżywaliśmy bowiem ważny moment we wspólnocie, którym były święcenia diakonatu dwóch naszych braci – Augustyna i Karola. Jedni z nas przygotowywali refektarz i sale dla gości, inni zajęli się potrzebnymi rzeczami do usprawnienia liturgii, a jeszcze inni ćwiczyli polskie i łacińskie pieśni,... czytaj dalej »

940. rocznica męczeństwa świętego Stanisława

940. rocznica męczeństwa świętego Stanisława

W 1079 roku, 11 kwietnia patron naszej bazyliki, biskup krakowski św. Stanisław, sprzeciwiając się królowi Bolesławowi Śmiałemu i prowadzonej przez niego polityce, poniósł z jego ręki śmierć męczeńską. Niedługo potem został on kanonizowany, a w XX wieku uznany za jednego z głównych patronów Polski. Pod koniec XV wieku ks. Jan Długosz ufundował klasztor na Skałce, który oddał pod opiekę naszemu... czytaj dalej »

Śluby wieczyste

Śluby wieczyste

„Duch Pański nade mną, namaścił i posłał mnie…” – wybrzmiały słowa pieśni w Kaplicy Jasnogórskiej. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego trzech naszych współbraci przyjęło śluby wieczyste uroczyste na Jasnej Górze przed obliczem Matki Bożej. Byli to bracia: Augustyn Turczak-Linsztet, Karol Sudoł i Kazimierz Zieliński. W pełni świadomie postanowili oddać się Bogu na własność i służyć Jemu... czytaj dalej »

Sympozjum naukowe

Sympozjum naukowe

W naszym seminarium w ubiegły czwartek odbyło się sympozjum naukowe pt. „Uwierzyć w życie”, które skupiało się wokół treści encykliki „Humanae Vitae” papieża Pawła VI. Program wykładów o tematyce teologiczno-pastoralnej obejmował sześć konferencji. Po otwarciu wydarzenia przez o. Grzegorza Zakrzewskiego, prefekta studiów i krótkiej przemowie o. Grzegorza Prusa, rektora seminarium, jako... czytaj dalej »

zobacz całe archiwum