Wycieczka do opactwa w Tyńcu

Wycieczka do opactwa w Tyńcu

W czwartek, 22 października bracia klerycy oraz przełożeni naszego seminarium udali się na wycieczkę do Tyńca. Zwiedziliśmy kościół i klasztor ojców benedyktynów. Mieliśmy okazję zejść do krypty znajdującej się pod prezbiterium świątyni, gdzie zobaczyliśmy fundamenty kościoła romańskiego oraz groby mnichów. Br. Michał, benedyktyn – historyk Kościoła opowiedział nam o historii tego miejsca. Pokazał nam krużganki i kapitularz – miejsce, w którym mnisi benedyktyńscy rozpoczynają i kończą swoje zakonne życie. Zwiedziliśmy różne zakamarki klasztoru oraz muzeum. Nasze zainteresowanie wzbudziła wystawa poświęcona pustyni, gdzie znajdował się obraz ze Skałecznego klasztoru przedstawiający spotkanie św. Antoniego ze św. Pawłem z Teb, patriarchą paulińskiego Zakonu.

Wycieczka była również okazją do wspólnej modlitwy. Wieczorem o. Grzegorz Prus, rektor naszego seminarium poprowadził różaniec.

Uwieńczeniem wyprawy do Tyńca była wizyta w domu pana doc. Mariana Machury, naszego konfratra, który przez wiele lat uczył śpiewu w paulińskim seminarium.

br. Janusz Brzóska

Wycieczka do opactwa w Tyńcu
GALERIA