Zakończenie Dni Długoszowskich

Zakończenie Dni Długoszowskich

       Decyzją Parlamentu RP, bieżący rok poświęcony jest ks. Janowi Długoszowi – zacnemu synowi polskiej ziemi, wychowankowi synów królewskich, kronikarzowi Polski. W tym roku mija 600. rocznica jego urodzin. Dla nas, paulinów ze Skałki, postać ta to również fundator naszego klasztoru. Paulini do Kazimierza (dzisiaj dzielnica Krakowa) sprowadzeni zostali do podjęcia opieki nad kultem zamordowanego tutaj św. Stanisława, Biskupa i Męczennika. W związku z zakończeniem roku Jana Długosza nasze seminarium stało się jednym z miejsc obchodów tej uroczystości. W piątek, 27 października gościliśmy uczestników sesji naukowej „Jan Długosz – życie i dzieło”. W jej trakcie wysłuchaliśmy kilku prelekcji podkreślających niesamowitą wagę tej postaci dla polskiej kultury i historii. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się: Jerzy Rajman, Piotr Więcowski, Olga Przybyłowicz, Marek D. Kowalski, Krzystof Ożóg oraz nasz współbrat z Warszawy o. Janusz Zbudniewek.

       W sobotę, 28 października w naszej bazylice odbyła się msza święta z okazji wspomnianej uroczystości, której przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. W homilii ks. bp Grzegorz Ryś, nawiązując do czytania z Księgi Daniela, opisującego nadejście czterech bestii symbolizujących cztery historyczne królestwa, zaznaczył, iż Jan Długosz pisał historię z miłości do bliźniego. Wspomniał także, iż w jego czasach uprawianie kronikarstwa nie było popularne ze względu na polską „wadę narodową” – zazdrość, która odstręczała potencjalnych dziejopisarzy, którzy mieliby uwieczniać na papierze czyny i słowa ludzi większych od siebie. Po mszy świętej uczestnicy liturgii zeszli do krypty zasłużonych pod bazyliką, by złożyć kwiaty na grobie ks. Długosza oraz pomodlić się za dusze spoczywających tam zmarłych. Następnie udano się na ulicę Kanoniczą, gdzie na budynku, w którym zamieszkiwał Jan Długosz, odsłonięto jemu poświęconą tablicę pamiątkową. Kolejnym punktem obchodów było spotkanie w Collegium Maius. Podczas niego odczytano list prezydenta RP Andrzeja Dudy wystosowany na tę okazję oraz wygłoszono kilka prelekcji odnośnie wydarzenia. W ich trakcie zgromadzeni mogli dowiedzieć się m.in. o losach domu Długosza, który od wieków jest własnością kapituły kanoników krakowskich, do których należał także nasz Fundator. Po części naukowej spotkania odbyły się występy artystyczne chóru UPJP II oraz kwartetu obojowego.

      Cała uroczystość była okazją do poznania życia i dorobku naszego wielkiego rodaka oraz fundatora klasztoru na Skałce, gdzie obecnie funkcjonuje nasze seminarium.

br. Zbigniew Karpowicz

GALERIA
GALERIA