Profesja wieczysta

Profesja wieczysta

      4 kwietnia Kościół przeżywał w tym roku Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Dla naszej wspólnoty seminaryjnej wyjątkowym dniem również z powodu, że trzech naszych współbraci złożyli swoją profesję wieczystą. Bracia, którzy uroczyście wobec wspólnoty Kościoła oddali swoje życie Panu Bogu są przedstawicielami trzech różnych narodów.  Są to : br. Onufry Alchovik (Białoruś),  brat Krzysztof Jerofiejew (Ukraina) oraz br. Jakub Szymczycha (Polska).

      Bracia złożyli swoje śluby podczas uroczystej Eucharystii, której dziś o godz. 11 w kaplicy cudownego obrazu Batki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył oraz homilię wygłosił o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów. W liturgii uczestniczyło wielu kapłanów, a także nasza wspólnota seminaryjna oraz rodzina i bliscy braci neoprofesów. Śpiew poprowadziła schola liturgiczna naszego seminarium.

      „Na drogach swojego życia spotkaliście Jezusa, dotknęliście tajemnicy Boga samego, i to spotkanie całkowicie odmieniło wasze życie. Bóg dał się wam poznać jak Maryi w momencie objawienia swojej woli, gdy po raz pierwszy usłyszeliście Jego wyraźny głos zapraszający do wkroczenia na drogę paulińskiego powołania – powiedział Ojciec Generał. Kaznodzieja podkreślił, że powołanie zakonne jest darem danym przez Pana Boga. „Tego daru, który jest owocem szczególnego spotkania, nie można zmarnować, nie można go zaprzepaścić, odsunąć od siebie, nie można go rozbić w wirze codzienności. Trzeba świadomości, że ten skarb powołania nosimy w glinianych naczyniach, i jakikolwiek kompromis z tym wszystkim, co może choćby w najmniejszym stopniu zaszkodzić powołaniu zrujnuje wasze życie” – pouczył Ojciec Generał.

      Kaznodzieja przypomniał również wyjątkową rolę Maryi w historii paulińskich powołań. „Każde paulińskie powołanie jest naznaczone tą wyjątkową obecnością Bożej Rodzicielki Maryi, dlatego przez Jej dłonie pragniemy dziękować Bogu za dar powołania naszych współbraci i modlić się, aby to powołanie, to Boże ziarno, nadal w nich się rozwijało i służyło dobru Zakonu i całego Kościoła powszechnego” – powiedział w swojej homilii.

      Niech Bóg będzie uwielbiony za życie i powołanie naszych współbraci. Prosimy o modlitwę za nich, by poprzez swoją przyjaźń z Jezusem byli dla tego świata prorokami świadczącymi, że ten świat nie jest celem, że celem jest Niebo…

 

br. Janusz Brzóska
Profesja wieczysta 2016 r.
GALERIA