Chrzest 966

Chrzest 966

       Delegacja naszej wspólnoty seminaryjnej, 8 braci wraz z ojcem rektorem, uczestniczyła w obchodach 1050 rocznicy chrztu Polski, które miały miejsce w sobotę na Poznańskim INEA Stadionie. Uroczystości zgromadziły na trybunach ponad 30 tysięcy osób, w tym pasterzy Kościoła, członków władz państwowych, samorządowców. Obecnych było również wiele osób konsekrowanych. Całość rozpoczęła się o godzinie 10. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, ale i zabawy, śpiewów i występów artystycznych, m.in. zespołów siewcy Lednicy i Arka Noego. Konferencję dla zgromadzonych wygłosił bp Grzegorz Ryś. Wysłuchaliśmy także kilku świadectw wiary. Ta część została poprowadzona przez małżeństwo znanych aktorów – Dorotę Chotecką oraz Radosława Pazurę. Następnie wzięliśmy udział we mszy świętej, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił kard. Pietro Parolin, watykański Sekretarz Stanu. W koncelebrze można było zauważyć obecność kilku kardynałów oraz kilkunastu biskupów z kraju i zagranicy, przybyłych do Poznania specjalnie na tę okazję. W trakcie liturgii zostały ochrzczone dwie dorosłe osoby, przyjmując również sakrament bierzmowania oraz pierwszą Komunię Świętą.

       Po zakończonej mszy świętej delegaci, mimo niesprzyjającej pogody, zwiedzili część poznańskiej starówki oraz Ostrów Tumski wraz z katedrą. W niedzielę zaś odwiedziliśmy pierwszą stolicę Polski – Gniezno, aby zwiedzić tamtejszą katedrę, stare miasto oraz muzeum archidiecezjalne. Szczególnie godne uwagi były Drzwi Gnieźnieńskie – wykonane z metalu drzwi do katedry z XIIw. przedstawiające sceny z życia patrona Polski – św. Wojciecha.

       W trakcie naszej pielgrzymki korzystaliśmy z gościnności paulińskiego klasztoru w Biechowie koło Poznania. Pragniemy serdecznie podziękować jego mieszkańcom na czele z przełożonym o. Józefem Stępniem za okazaną życzliwość.


br. Zbigniew KarpowiczObchody 1050-lecia Chrztu Polski
GALERIA