Uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika

Uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika

       8 maja, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, z Wawelu na Skałkę przeszła doroczna procesja ku czci św. Stanisława BM, patrona Polski i archidiecezji krakowskiej.

       O godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. na Ołtarzu Trzech Tysiącleci na dziedzińcu klasztoru ojców Paulinów, której przewodniczył arcybiskup poznański Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił abp Wojciech Polak  - Prymas Polski.

       Uczestników Eucharystii przywitał kard. Stanisław Dziwisz. Podczas przywitania Kardynał zaznaczył, iż Skałka jest miejscem, na którym biskup Stanisław dał świadectwo wierności Jezusowi Chrystusowi i Jego Ewangelii.

       Prymas Polski, nawiązując do męczeńskiej śmierci św. Stanisława ze Szczepanowa, podkreślił w homilii, iż odpowiedź na łaskę wiary wiąże się z odważnym zaangażowaniem, czy nawet złożeniem ofiary z własnego życia.

       Kilka tysięcy osób wzięło udział w uroczystościach na Skałce – na czele z kardynałami oraz biskupami tak z Polski, jak i ze świata. Zaszczycili nas swoją obecnością m.in. abp Cyprian Kizito Lwanga z Ugandy i abp John Myers z Newark w USA.  

       W procesji – jak co roku – uczestniczyli kapłani, diakoni, osoby konsekrowane, przedstawiciele zakonów, władz miasta i województwa, świata nauki, kupców i wielu innych stanów. Wzięli w niej udział także reprezentanci służb mundurowych: wojska, policji, straży pożarnej i straży miejskiej. Gościem honorowym była również Premier RP Beata Szydło.

       Pośród wielu relikwii niesionych w procesji szczególnie wyróżniały się niesione przez wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży relikwie św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny.

       Warto dodać, iż Mszę św. swym śpiewem uświetnił chór Światowych Dni Młodzieży pod batutą Adama Sztaby.br. Jakub SzymczychaŚw. Stanisław - 2016
GALERIA

Relacja w "Dzienniku Polskim"