Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

       W Uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wpatruje się w Niebieskie Jeruzalem, gdzie zbawieni radują się mieszkaniem w domu Ojca Niebieskiego. W ten radosny dzień, który przypomina nam o naszym powołaniu do świętości, wspólnota seminaryjna wraz z ojcami i braćmi konwentu skałecznego uczestniczyła w uroczystych nieszporach, jakie odbyły się w bazylice skałecznej, o godz. 16.30. Muzykę do nieszporów przed laty opracował śp. pan doc. Marian Machura, konfrater Zakonu, wieloletni nauczyciel śpiewu paulińskich kleryków. Śpiew prowadziła schola braci kleryków.

       Po nieszporach odbyło się nabożeństwo za zmarłych połączone z procesją do krypty pod kościołem, gdzie spoczywają zasłużeni twórcy kultury polskiej oraz zakonnicy paulińscy.

       Modlitwie przewodniczył br.dk. Jacek Chamernik

       2. listopada Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień zadumy i refleksji nad przemijaniem człowieka, a także intensywnej modlitwy za dusze pokutujące w czyśćcu. Tego dnia, po porannej Eucharystii w bazylice skałecznej, odbyło się nabożeństwo, podczas którego wyczytywano zmarłych polecanych Bożemu Miłosierdziu. Modlitwie przewodniczył o. Piotr Łoza – socjusz prefekta kleryków..

      Wieczorem, w Krypcie Zasłużonych – znajdującej się pod kościołem, po modlitwie różańcowej i nieszporach za zmarłych, celebrowano Eucharystię w intencji spoczywających tam twórców kultury polskiej oraz zakonników paulińskich. Mszy świętej przewodniczył oraz homilię wygłosił o. Piotr Piechocki – prefekt braci kleryków.

Eucharystia została uświetniona śpiewem kleryckiej scholi liturgicznej.

Po Mszy świętej zakonnicy modlili się kompletą – liturgiczną modlitwą na zakończenie dnia.

br. Janusz Brzóska