Zawierzenie Bożemu Miłosierdziu 2023 oraz przyjęcie brata Pawła

Zawierzenie Bożemu Miłosierdziu 2023 oraz przyjęcie brata Pawła

Początek października w naszym Seminarium związany jest tradycyjnie z dwoma wydarzeniami: zawierzeniem Bożemu Miłosierdziu Wspólnoty na rozpoczynający się rok akademicki oraz przyjęciem nowych braci. W tym roku do wspólnoty został przyjęty br. Paweł, którego oddajemy opiece Królowej Pustelników. Na drogę życia seminaryjnego otrzymał Pismo Święte, dzięki któremu będzie mógł wsłuchiwać się w... czytaj dalej »

Gaudeamus Igitur A.D 2023/2024

Gaudeamus Igitur A.D 2023/2024

Wczoraj w naszym Seminarium miała miejsce inauguracja roku akademickiego 2023/24! Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą Świętą, której przewodniczył Generał Zakonu Paulinów, natomiast homilię wygłosił ks. dr Adam Pastorczyk SCJ. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak. Gaudeamus Igitur Galeria czytaj dalej »

Odpust na Skałce 2023

Odpust na Skałce 2023

Dzień 29.09. w Kościele wiąże się ze świętem Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. W naszej Bazylice na Skałce obchodziliśmy w tym dniu odpust, z racji na jej wezwanie. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. kan. Paweł Baran, Proboszcz Parafii Archikatedralnej. Odpust 2023 - Zdjęcia Galeria czytaj dalej »

Święcenia Diakonatu A.D 2023

Święcenia Diakonatu A.D 2023

W Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, dziewięciu braci V kursu przyjęło święcenia diakonatu z rąk ojca biskupa Łukasza Buzuna OSPPE. Początek posługi duchownych we wspólnocie Kościoła wiąże się w tradycji naszego seminarium ze wspomnieniem męczeństwa Patrona Skałki, które dokonało się w tym miejscu. Przypomina ono nam wszystkim wymiar ofiarny, jaki posiada swój wyjątkowy wyraz... czytaj dalej »

Śluby Wieczyste A.D 2023

Śluby Wieczyste A.D 2023

Wczoraj dziewięciu naszych braci złożyło profesję wieczystą, ślubując czystość, ubóstwo i posłuszeństwo aż do śmierci. Wdzięczni za ich świadectwo zachowajmy ich w modlitewnej pamięci! czytaj dalej »

Święty Józef 2023

Święty Józef 2023

W sobotę, 18 marca nasza wspólnota przeżywała dzień skupienia przed uroczystością św. Józefa. Słowem Bożym karmił nas o. Marek Donaj OSA, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej, na terenie której leży nasze seminarium. Ojciec proboszcz przypomniał nam m.in. o tym, że również dziś Jezus „wydaje się w nasze ręce”, a zamykając swoje rozważania podczas Mszy Świętej, zaprosił nas, abyśmy... czytaj dalej »

Święto Błogosławionego Euzebiusza

Święto Błogosławionego Euzebiusza

W piątek 20.01.2023 obchodziliśmy święto błogosławionego Euzebiusza, założyciela naszego zakonu. Był on inicjatorem powstania klasztoru pustelników, z którego w późniejszym czasie uformowała się nasza wspólnota. Od początku w ich życiu bardzo mocno zarysowała się duchowość Krzyża. Właśnie do tego tematu nawiązał w homilii o. Piotr Oleś, który celebrował wieczorną Eucharystię o godzinie 19:00.... czytaj dalej »

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników

Królowa Pustelników oraz Matka i Opiekunka Zakonu – to dwa tytuły odnoszące się do Maryi, związane z naszą duchowością. W poniedziałek obchodziliśmy święto dla uczczenia Bożej Matki, którą czcimy szczególnie pod tymi dwoma wezwaniami. Podczas wieczornej Mszy świętej, której przewodniczył ojciec Paweł Przygodzki, usłyszeliśmy w wygłoszonej przez niego homilii rozważanie na temat dwóch wezwań,... czytaj dalej »

Pawełki 2023

Pawełki 2023

W niedzielę 15.01.2023 obchodziliśmy uroczystość Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Z tej okazji, podczas nieszporów o godzinie 16:50 odnowiliśmy nasze śluby zakonne. Uroczystą Eucharystię o godzinie 17:30 odprawiał opat Mogiły, o. Adrian Mróz. W homilii uświadomił nam, że Boża Dziecina może przemienić życie każdego człowieka. Znacząco odniósł się również do bogatej historii naszego zakonu.... czytaj dalej »

Styczniowy Dzień Skupienia

Styczniowy Dzień Skupienia

W sobotę 14.01.2023 roku przeżywaliśmy dzień skupienia, który poprowadził dla nas ks. Marcin Godawa. W swoich rozważaniach poruszył ważne dla nas tematy modlitwy i ciszy. Podczas wieczornej Eucharystii w homilii poruszył wiele tematów, które w ostateczności spuentował krótkim wezwaniem: idź za Jezusem! Zachęceni Jego słowami pragniemy więc każdą chwilę naszego życia przeżywać z naszym... czytaj dalej »

Niepokalana 2022

Niepokalana 2022

W zeszły czwartek, 8 grudnia, obchodziliśmy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, patronki naszego seminarium. W Eucharystii o godzinie 11, która odbyła się w kaplicy seminaryjnej przewodniczył ojciec generał naszego zakonu, Arnold Chrapkowski. W homilii, opierając się na liście apostolskim papieża Franciszka „Desiderio desideravi”, poruszył on temat Maryi w życiu... czytaj dalej »

Adwentowy Dzień Skupienia

Adwentowy Dzień Skupienia

Siódmego grudnia  w naszej wspólnocie dzień skupienia, który poprowadził dla nas o. Łukasz Filipiuk, obecnie przebywający na Skałce. W swoich rozważaniach opierał się głównie na tekstach liturgii tego dnia. Głównym tematem omawianych fragmentów biblijnych było zmęczenie – zarówno w wymiarze fizycznym, jak i duchowym. W czasie homilii, podczas Eucharystii o godzinie 19 mogliśmy usłyszeć, że... czytaj dalej »

Listopadowy Dzień Skupienia

Listopadowy Dzień Skupienia

Tegoroczny Dzień Niepodległości był dla nas okazją do wspólnego dnia skupienia, który poprowadził dla nas ks. Stanisław Gańczorz. O godzinie 18:30 celebrowaliśmy uroczyste nieszpory, a po nich Eucharystię, której przewodniczył nasz rekolekcjonista. W homilii udzielał nam mądrych rad, jak być dobrym kapłanem w dzisiejszym świecie. Po Mszy świętej udaliśmy się na wały Wisły, aby obejrzeć... czytaj dalej »

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Tradycją ubiegłych lat, 1. Listopada wspólnie przeżywaliśmy uroczystość Wszystkich Świętych. O godzinie 9:00 odbyła się Eucharystia, której przewodniczył o. Paweł Przygodzki, a po południu o godzinie 16:30 odprawialiśmy uroczyste nieszpory, po których udaliśmy się na procesję z wypominkami. Wspólna modlitwa zakończyła się w krypcie zasłużonych. Następnego dnia obchodziliśmy wspomnienie... czytaj dalej »

Zawierzenie Bożemu Miłosierdziu 2022

Zawierzenie Bożemu Miłosierdziu 2022

Jak co roku, w wigilię wspomnienia św. siostry Faustyny, udaliśmy się z pielgrzymką do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Podczas wieczornej Eucharystii, której przewodniczył o. Marek Tomczyk, zawierzyliśmy całe nasze seminarium oraz wszystkich wykładowców i pracowników związanych z naszym instytutem. Ojciec duchowny, Piotr Oleś, podczas homilii, w której nawiązywał do życia Marii... czytaj dalej »