Zawierzenie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Zawierzenie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

W wigilię wspomnienia św. Faustyny Kowalskiej, nasza wspólnota seminaryjna wraz z przełożonymi i ojcami duchownymi, udała się do Łagiewnik, aby — jak co roku — zawierzyć rozpoczęty rok akademicki Bożemu Miłosierdziu. Zwyczaj ten trwa nieprzerwanie od 2002 roku. O godzinie 19:00 rozpoczęliśmy wspólny różaniec wraz z opiekunkami tego miejsca, Siostrami ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.... czytaj dalej »

Gaudeamus Igitur A.D 2021/2022

Gaudeamus Igitur A.D 2021/2022

1 października w naszym paulińskim seminarium oficjalnie zainaugurowaliśmy rok akademicki 2021/2022. Wspólnotowa Msza Święta. której przewodniczył o. generał Arnold Chrapkowski zaczęła się o godzinie 9:00 w bazylice na Skałce. Homilię wygłosił o. definitor Piotr Łoza. Przypominał nam on o tym, iż kolejny rok w seminarium duchownym to dar Boży i czas działania Ducha Świętego, który stwarza i... czytaj dalej »

Przyjęcie do grona braci kleryków

Przyjęcie do grona braci kleryków

Nasza wspólnota powiększyła się o 6 braci neoprofesów, którzy po zakończonym nowicjacie zostali oficjalnie przyjęci do seminarium.  Wśród nich jest czterech kandydatów do kapłaństwa i dwóch na braci zakonnych. Uroczysty akt przyjęcia odbył się 30 września we wspomnienie św. Hieronima pod przewodnictwem o. rektora Mariusza Tabulskiego podczas nieszporów. Tradycyjnie każdy z przyjętych braci... czytaj dalej »

Odpust św. Michała Archanioła

Odpust św. Michała Archanioła

Dnia 29 września obchodziliśmy na Skałce uroczystość odpustową św. Michała Archanioła, która połączona była z dziękczynieniem za niedawną beatyfikację Matki Czackiej oraz Prymasa Tysiąclecia. Mszę Świętą poprzedził panel dyskusyjny w naszej seminaryjnej auli zorganizowany z udziałem zacnych gości: ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, prof. Krystyny Czuby i dr. hab. Łucji Marek. Było to pierwsze... czytaj dalej »

Witajcie z powrotem!

Witajcie z powrotem!

Po trzech miesiącach posługiwania w czasie wakacji na Jasnej Górze oraz innych placówkach, 27 września wróciliśmy do Krakowa, by kontynuować naszą formację seminaryjną. Jeszcze w tym samym dniu przeprowadziliśmy wybory do nowej rady seminaryjnej. Na skutek głosowania nowym seniorem został br. Vladimir Bartko, jego zastępcą br. Bernard Palka, a radnym br. Szymon Banach. Następnie wybraliśmy... czytaj dalej »

Dzień dziecka

Dzień dziecka

Po dwuletniej przerwie udało się nam wrócić do starej tradycji i zorganizować Dzień Dziecka na Skałce. Oficjalnie świętowanie rozpoczęła Msza Święta o godz. 13:00, której przewodniczył o. rektor. W homilii br. dk. Tadeusz przypomniał wszystkim, że największym prezentem, jaki możemy podarować Jezusowi w tym dniu, jest nasza obecność i przyjęcie Go do naszego serca. Po Eucharystii na dzieci... czytaj dalej »

Święcenia kapłańskie

Święcenia kapłańskie

W sobotę 29 maja sześciu naszych współbraci: br. Marcin Osmulski, br. Jure Maria Josipović, br. Paweł Jaskot, br. Janusz Brzózka, br. Łukasz Filipiuk i br. Piotr Pasierski przyjęli święcenia w stopniu prezbiteratu. Po kilku latach ciężkiej pracy zakończyli etap formacji seminaryjnej, teraz będą służyć wiernym jako kapłani, sprawując święte sakramenty, a w szczególności sakrament Eucharystii i... czytaj dalej »

Majowy dzień skupienia

Majowy dzień skupienia

Dzień skupienia wypadł w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Naukę wygłosił dla nas ks. bp Grzegorz Olszowski z archidiecezji katowickiej. W swoich konferencjach kaznodzieja zwrócił naszą uwagę na służebny wymiar kapłaństwa; głównie w tym temacie odnosił się do postaci ks. Franciszka Blachnickiego – założyciela Ruchu Światło-Życie. Zachęcał nas również do budowania... czytaj dalej »

Uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika

Uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika

Jak co roku, w pierwszą niedzielę po 8 maja, wraz z Kościołem krakowskim i gośćmi z całej Polski obchodziliśmy zewnętrzną uroczystość św. Stanisława. Wyjątkiem był poprzednik rok, kiedy pandemia uniemożliwiła świętowanie tego dnia na większą skalę. Uroczysta Msza Święta rozpoczęła się o godz. 10:00, przewodniczył jej metropolita warmiński abp Józef Górzyński. W Eucharystii wzięli udział... czytaj dalej »

Święcenia diakonatu

Święcenia diakonatu

Uroczystość św. Stanisława każdego roku jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla naszej seminaryjnej wspólnoty, nie wynika to tylko z tego, iż w liturgii oddajemy cześć Bogu poprzez  tego świętego biskupa i męczennika, który zarazem patronuje naszej bazylice, ale przede wszystkim dlatego, że w tym dniu nasi współbracia przyjmują święcenia diakonatu; w tym roku otrzymało je czterech z nich. W... czytaj dalej »

Śluby wieczyste

Śluby wieczyste

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego czterech naszych braci: br. Paweł Gliniak, br. Przemysław Pelikan, br. Tadeusz Iwaszczyszyn, br. Luka Madunić powiedziało Bogu swoje "tak" na Jego wolę w profesji zakonnej wieczystej uroczystej. Stało się to podczas Mszy Świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, której przewodniczył N.O. Arnold Chrapkowski, generał zakonu. Jak zawsze tej... czytaj dalej »

Dzień skupienia, wprowadzenie w posługi lektoratu i akolitatu

Dzień skupienia, wprowadzenie w posługi lektoratu i akolitatu

Dnia 19 marca w uroczystość św. Józefa przeżywaliśmy dzień skupienia, który poprowadził dla nas ks. Aleksander Radecki. W swoich naukach poruszał on zagadnienia związane z patronem dnia oraz posługą kapłańską. Dzielił się z nami swoim doświadczeniem jako emerytowany ojciec duchowny wrocławskiego seminarium. Tak jak przystało na wielkopostne praktyki, o godz. 14:00 w naszej kaplicy... czytaj dalej »

Sympozjum naukowe "Teologia - nauka w służbie wiary"

Sympozjum naukowe "Teologia - nauka w służbie wiary"

Czwartego marca w naszym seminarium odbyło się sympozjum naukowe pt. Teologia – nauka w służbie wiary . Na początku – przed wystąpieniem prelegentów – zabrał głos o. rektor Mariusz Tabulski, który w krótkim przemówieniu odniósł się do czytań liturgicznych opiewających poznanie Mądrości oraz do patrona tegoż dnia – św. Kazimierza. Po nim prowadzenie spotkania przejął organizator, czyli o.... czytaj dalej »

Kościół stacyjny

Kościół stacyjny

Od kilku lat w archidiecezji krakowskiej w czasie Wielkiego Postu poszczególne kościoły miasta Krakowa ustanawiane są świątyniami stacyjnymi, na jeden z takich kościołów po raz kolejny została wybrana Skałka, wypadło to na 1 marca. Ta praktyka nawiązuje do starożytnej tradycji rzymskiej, zgodnie z którą lud Wiecznego Miasta gromadzi się każdego kolejnego dnia na modlitwie w wyznaczonej... czytaj dalej »

Wielkopostny dzień skupienia

Wielkopostny dzień skupienia

W środę popielcową, jak każdego roku, nasza wspólnota klasztorno-seminaryjna przeżywała dzień skupienia, aby jak najowocniej zacząć Wielki Post i nabrać duchowe siły na kolejne tygodnie. Słowo głosił nam nasz współbrat o. Mate Kolak z klasztoru w Rzymie. Ojciec poprzez swoje konferencje starał się nam przybliżyć pokutny wymiar tego okresu,  szczególnie zajął się rozważaniem Psalmu 139 oraz... czytaj dalej »